Dwuosiowa poziomica elektroniczna “bull eye” (VIDEO)

Zakończone pozytywnym rezultatem prace nad korektorem pochylenia do wagi elektronicznej skłoniły mnie do kolejnych eksperymentów. Posiadają…cy już finalną formę układ elektroniczny korektora, zawierający czujnik MEMS, mikrokontroler 89Cx051, układ interfejsu szeregowego i zasilacz pozwalał na szybkie weryfikowanie różnych pomysłów. Jednym z nich był pomysł zbudowania poziomicy, która pozwalałaby, dzięki małym rozmiarom i dużej czułości, określać dokładne położenie różnych obiektów w przestrzeni. Najczęściej istotne jest dla nas ustawienie poziome (wypoziomowanie), np. lodówki, pralki automatycznej, stołu, parapetu lub ustawienie pionowe szafy, regału, masztu itp. W zastosowaniach przemysłowych są dziesiątki, a nawet setki, podobnych potrzeb, gdzie nie tylko orientacja, ale także dokładność jej ustalenia ma kolosalne znaczenie.

Zmiana programu mikrokontrolera i dodanie niewielkiego pulpitu z pięcioma diodami LED zmieniły korektor pochylenia w dokładną poziomicę. Stworzony na bazie programu do monitorowania głowicy komparatora, program do wizualizacj pracy poziomicy na PC, stworzył ciekawe środowisko do eksperymentów. Przyjęty w moim programie sposób wizualizacji przypomina widok bąbelkowej poziomicy spirytusowej zwanej potocznie “bycze oko” czyli “Bull eye”.

Okno programu poziomicy elektronicznej

Okno programu - dwuosiowa poziomica MEMS

Pierwsze rezultaty z testów można zobaczyć tutaj.

Pomysł okazał się na tyle dobry, że postanowiłem na jego bazie stworzyć jedną z wersji poziomicy dla serwisu wag elektronicznych.

Napisz swój komentarz